()

Günümüzde 1 milyara yaklaşan aylık aktif kullanıcısıyla adını gündemden düşürmeyen TikTok, yeni eklenen özellikler sayesinde, artık platformun kurallarına uymayan videoları otomatik olarak tespit edip kaldıracak.

Şirket, 1 Nisan ve 30 Haziran 2021 tarihleri ​​arasında platformdan kaldırılan içerikler hakkında bir şeffaflık güncellemesi yayınladı. Bu süre aralığında topluluk kurallarını veya hizmet şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle tam 81 milyon 518 bin 334 videoyu kaldırdığını söyledi. Aslında bu o kadar da büyük bir sayı değil. Çünkü uygulamada günlük ortalama 90 milyon video yayınlanıyor. Yani o dönem yayınlanan 8,1 milyardan fazla içeriğin yalnızca yüzde 1’i kaldırılmış durumda.

Flaş iddia: TikTok, çocukları aşı karşıtı yapmak istiyor!

Flaş iddia: TikTok, çocukları aşı karşıtı yapmak istiyor!

Araştırmalara göre TikTok, yeni üye olan çocuklara Covid-19 hakkında yanıltıcı bilgiler veriyor ve aşı karşıtı videoları ön plana çıkartıyor.

TikTok hangi içerikleri kaldırıyor?

TikTok, Temmuz ayında getirdiği yeni teknoloji ve algoritmalar sayesinde, çocuk güvenliği, yetişkinlere yönelik çıplaklık, cinsel faaliyetler, şiddet içeren, sansürlenmemiş içerikler ve yasa dışı faaliyetlerle ilgili politikalarını ihlal eden içeriği otomatik olarak kaldırıyor. Şirket, bu tip yasaklı paylaşımların kontrolü için yazılımın çok başarılı olduğunu söylüyor. Ancak şikayetleri bizzat kontrol eden özel ekipler olduğunu da unutmamak lazım.

Tabi geçtiğimiz günlerde yaşanan ciddi suçlamaları da unutmayalım. NewsGuard’ın araştırmasına göre, TikTok’un algoritması yüzünden 18 yaş altındaki tüm kullanıcıların, uygulamaya kayıt oldukları andan itibaren Covid-19 ve aşı süreci hakkında gerçeği yansıtmayan videolar ile karşılaştığını söyledi. Bu sebeple şirket, algoritmaların yanı sıra, bu tip şikayetlerle ilgilenebilmek için çalıştırdığı ekiplerinde sıkı denetim uyguladığını söyledi.

Şirket getirmiş olduğu bu yeni algoritmanın oldukça başarılı olduğunu söylüyor. Veriler ile desteklemek içinde şu şekilde bir açıklamada bulundu:

Videoların yüzde 41.3‘ünün en yaygın kaldırılma sebebi güvenlik ihlalleri oldu. Sistemlerimiz, 80 milyonu geçen yasaklı içeriğin yüzde 94.1‘ini, herhangi bir kullanıcı şikayet etmeden tespit edip kaldırmayı başardı. Üstelik bunu yalnızca yüzde 5‘lik bir hata payıyla gerçekleştirdi. Umuyoruz ki gelecek dönemde algoritmalarımızın gelişmesiyle birlikte bu oranlar daha iyiye gidecektir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Haber Kaynağı shiftdelete.net

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın.

Ortalama Puanı / 5. Oy Sayısı:

Şu ana kadar oylanmamış! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

As you found this post useful...

Bizi Sosyal Medyada da Takip Edin.

Bir Cevap Yazın

All rights reserved 1CONN Creative.

%d blogcu bunu beğendi: