()

Size, Facebook’ta bilgilerinizi fazla ifşa etmenizin ne kadar riskli olduğunu söylememize gerek olduğunu sanmıyorum. NSA olayının ortaya çıkmasından sonra, insanlar ne söyledikleri ve hangi bilgilerini açıkladıkları konusunda daha çok güvenlik bilincine sahip ve dikkatliler.

Ancak, gizli tehlikelerin bilinmesine rağmen, bazı insanlar gün içerisinde ne yaptıklarını Facebook aracılığıyla bütün dünyaya bildirmek konusunda ısrar ediyorlar.

Güvenlik açısından, kahvaltıda börek yediğinizi herkese söylemeniz veya göbeğinizin bir fotoğrafını paylaşmanız başınızı belaya sokmaz. Ama aşağıdakiler buna sebep olabilir.

Konum Paylaşmak ve Bunu Herkese Açık Yapmak

Yer bildirimlerinizi herkese açık olarak işaretlemeyin. Bunu Facebook takipçilerinizle paylaşmak istemeniz tamamen normal, ama eğer halka fazladanaçık bir profiliniz varsa, fırsatçı bir hırsız eviniz civarına gelebilir ve TV’nizin veya dizüstü bilgisayarınızın sizden sonraki sahibi olabilir.

Çözüm

Yer bildirimlerinizi “arkadaşlar” ayarında bırakın, aileniz ve güvendiğiniz arkadaşlarınızla kısıtlayın. Hatta en iyisi, gerekli olmadıkça yer bildirimi yapmayın. Facebook’un gezdiğiniz bütün yerlerin bir listesi olmasını mı istiyorsunuz?

Ev Adresinizi ve Telefon Numaranızı Paylaşmak

Hakkında” bölümünde, her türlü kişisel bilginizi paylaşmanız için alanlar mevcut, cinsel eğiliminiz de dahil. Ayrıca Facebook, adres ve telefon bilgilerinizi girmenizi de istiyor. İşte tam bu noktada tehlikeli sulara girmeye başlıyorsunuz.

facebook-01

Başlangıç olarak, hesabınızla adresinizi ve telefon numaranızı ilişkilendirmeniz her türlü kötü niyetli ve spam mesaja açık olmanız anlamına geliyor. Facebook isminizi ve adres bilgilerinizi kullanarak reklamlarda sizi bir hedef kitleye dahil ediyor.

Ama daha önemlisi, yaşadığınız yeri açıklamanız, garip tiplerin, sapıkların ve her türlü potansiyel tehlikeli insanın size takip etmesine imkan tanıyor. Eğer Facebook’ta onların sevmediği birşey söylerseniz, adres ve telefon bilgilerinizi almaları için “hakkında” bölümünüze girmeleri yeterli. Sonuç: Gecenin 3’ünde telefon dinleyip kapatan bir sapık.

Çözüm

Bu bilgileri mümkünse girmeyin, girdiyseniz de gizlilik ayarını “Sadece Ben” olarak işaretleyin.

Çocuklarınızı Fazlasıyla Paylaşmak

Mutlaka şahit olmuşsunuzdur: Çocuklarıyla gurur duyan ebeveynlerin çocuklarının fotoğraflarını arka arkaya paylaşması…

Açıkçası, çocuklarınızla gurur duymanız normal. Ama durum güncellemeleriniz herkese açıksa, tam şu anda pedofililerin de buna erişebileceğini unutmayın.

facebook-02

Çözüm

Facebook’ta çocuklarınızın bulunduğu fotoğrafların sayısını kısıtlı tutun. Eğer paylaşmak zorundaysanız, durumu “sadece arkadaşlar” ayarında tutun, ve sitenin güvenlik ayarlarının nasıl işlediğinden emin olun. Unutmadan, bazı insanların yaptığı gibi çocuğunuzun gelecekte kullanacağı hesabını şimdiden oluşturmayın ki istedikleri kullanıcı ismini alabilsinler. Bunun için bol bol vakitleri var. Ayrıca Facebook çocuğunuz 13 yaşına girene kadar hesap açmasına izin vermiyor.

Genel Bilgiler, Hedef Kitleli Reklamlara Yol Açıyor

Facebook’ta tüm dünyanın nefret ettiği bir şey varsa o da reklamlardır. Para kazanması gereken halka açık bir şirket olmalarına rağmen, insanların gözünde reklamlar hala “sırnaşık ve her yerde çıkıyor” olarak yorumlanıyor.

Facebook’ta yanlış bir şey söylediğinizde sizin için tehlikeli olabilecek şeylerin bazılarına bakalım. Bunlar “sizi öldürecek” cinsten tehlikeli şeyler değil, ancak itibarınız, belki de maddi birikiminiz için tehlikeli şeyler.

• Sırt ağrısından muzdaripsiniz ve rahatsızlığınız yüzünden işten uzun süreli izin almak üzeresiniz. Birdenbire çeşitli ağrı tedavi merkezlerinin, SPA salonlarının vb. reklamlarını görmeye başlıyorsunuz.

• Bir Facebook kullanıcısıyla işteyken karşılaştığınız “uygunsuz içerik”ler hakkında tartışıyorsunuz, karşınıza cinsellik ürünleri reklamları çıkmaya başlıyor. Patronunuz geçerken bunu görüyor. Ardından “ofisimde görüşebilir miyiz?” kısmı geliyor. Hoş değil.

Çözüm

Konuştuğunuz şeylere çok dikkat edin, ve bu tip konuşmaların “sadece arkadaşlar” arasında kalmasına dikkat edin. En iyisi, Facebook’u boşverip sırt ağrınız hakkında başka bir yerde konuşun.

Sonuç olarak bu hikayeden çıkarılacak şey şudur: dikkatli olun, şüpheci olun, ve birazcık da paranoyak olun. Çünkü dijital dünya bazen çizmeyi aşabiliyor. Sizin deözellikle reklamlarla ilgili başınıza gelen örnekler varsa, onları da duymak isteriz.

Kaynak : SosyalMedya.co

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın.

Ortalama Puanı / 5. Oy Sayısı:

Şu ana kadar oylanmamış! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

As you found this post useful...

Bizi Sosyal Medyada da Takip Edin.

Bir Cevap Yazın

All rights reserved 1CONN Creative.

%d blogcu bunu beğendi: