1CONN Creative – Web Tasarım ve Sosyal Medya Ajansı
Diablo IV, Blizzard tarihindeki en hızlı satan oyun oldu – Teknoloji

Diablo IV, Blizzard tarihindeki en hızlı satan oyun oldu – Teknoloji

Bu yılın en heyecanla beklenen oyunlarından biri olan Blizzard’ın yeni oyunu Diablo IV, resmi olarak salı günü (6 Haziran) piyasaya sürüldü. Önceden ön sipariş veren pek çok oyuncu içinse heyecan dolu bir süreç başlamıştı.

Ön sipariş veren oyuncular, oyunu 1 Haziran’da oynamaya başladılar. Bu süre zarfında toplamda 93 milyon saatten fazla oyun süresi kaydedildiği duyuruldu.

Oyunda küçük bazı sorunlar yaşansa da Blizzard ekibi, hızla düzeltmeler yaparak oyun deneyimini geliştirdi. Hem konsol platformunda hem de PC’de satışların rekor seviyede olduğu belirtiliyor. Ancak, satış rakamlarına dair spesifik bir bilgi paylaşılmadı.

Diablo IV, platformlar arası oynanabilirlik ve çapraz ilerleme desteği sunmasıyla da dikkat çekiyor. Oyuncular, farklı platformlarda arkadaşlarıyla birlikte oynamanın keyfini çıkarabiliyor ve ilerlemelerini diğer cihazlarda sürdürebiliyor.

Diablo serisinin yeni oyunu olan Diablo IV, karanlık ve zorlu dünyasıyla oyuncuları büyülemeye devam ediyor. Oyunseverlerin uzun bir bekleyişin ardından heyecanla oynamaya başladığı Diablo IV, başarılı grafikleri, sürükleyici hikayesi ve geniş oyun dünyasıyla oyunseverlere unutulmaz bir deneyim sunmayı hedefliyor.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

En ucuz iPhone satan ülkeler belli oldu – Teknoloji

En ucuz iPhone satan ülkeler belli oldu – Teknoloji

Dövizdeki hareketlilik zam dalgasını getirdi. Zamların en çok vurduğu ürünlerden birisi iPhone oldu. Türk Lirası, dolar karşısında bir ay içinde %10’dan fazla değer kaybetti. Yani iPhone’un zamlanan Türkiye fiyatı, dolar bazında azaldı.

Türkiye iPhone’un en pahalı satıldığı ülke konumda. Peki en ucu iPhone hangi ülkede satılıyor?

Yapılan zamlar sonrası dünyada en ucuzdan en pahalıya iPhone 14 serisinin satıldığı ülkeler:

—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Turkcell’den veri sızıntısı iddialarına yanıt – Teknoloji

Turkcell’den veri sızıntısı iddialarına yanıt – Teknoloji

Türkiye’de yeni bir ‘veri sızıntısı’ skandalı patlak verdi. İnternet üzerinde S****.live adresli bir sitede ve bazı Telegram gruplarında 85 milyon vatandaşın e-Devlet üzerindeki bilgilerinin ücret karşılığında satıldığı iddiası, sosyal medyada gündem oldu.

Söz konusu haberlerin sosyal medyada yayılmasının ardından, Nüfus İdaresinde 20 yıldır yazılım yapan firmanın el değiştirdiği öne sürüldü. Turkcell’e ait Global IT adında bir firmanın, yazılım yapan firmayı satın aldığı iddiaları Turkcell tarafından yalanlandı.

“E-Devlet veri sızıntısı hakkında açıklama” başlığıyla yayınlanan açıklama şu şekilde:

“Bugün e-devlet platformundaki veri sızıntısı iddialarıyla ilgili olarak kurumumuzun adının geçtiği bazı yorumlar gündeme gelmiştir.

Yazı ve yorumlarda bahsi geçen şirketin Turkcell ile ilgisi bulunmamaktadır.

Turkcell Kurumsal İletişim”


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Dünyanın en pahalı iPhone’u Türkiye’de satılıyor! – Teknoloji

Dünyanın en pahalı iPhone’u Türkiye’de satılıyor! – Teknoloji

ABD merkezli teknoloji devi Apple, son zamanlarda dalgalanan döviz kuru nedeniyle ülkemizdeki tüm ürünlerine bir zam daha yaptı.

İki hafta önce tüm ürünlerinin ülkemizdeki fiyatlarını yaklaşık yüzde 10 artıran şirket, birkaç gün önce ise yeni bir zamla karşımıza çıkmıştı.

Son zamla birlikte Apple, üç gün içince ikinci, 20 gün içinde üçüncü, yıl başından bu yana ise dördüncü kez fiyat artışı yapmış oldu.

FİYATLARA 4. KEZ ZAM YAPILDI

Birkaç gün önce yapılan zamla birlikte, en ucuz iPhone 14 fiyatı 35 bin 999 TL’den 37 bin 999 TL’ye yükselmişti. Yeni zamla birlikte bu fiyat 42 bin 999 TL’ye çıktı.

En pahalı iPhone olan iPhone 14 Pro Max 1 TB fiyatı ise 63 bin 999 TL’den 67 bin 999 TL’ye çıkmıştı. Son zamla birlikte, bu modelin fiyatı 76 bin 499 TL’ye yükseldi.

DÜNYADA EN PAHALI İPHONE TÜRKİYE’DE

Son zamlardan sonra Türkiye, dünyanın en pahalı iPhone’unun satıldığı ülke oldu.

iPhone 14’ün fiyatı 1 Ocak’tan günümüze kadar yüzde 37 oranında arttı. 1 Ocak 2023’te iPhone 14 128 GB fiyatı 1.650 dolar seviyesindeyken, 8 Haziran 2023’te 1.840 dolar seviyesine ulaştı.

iPhone’ların en pahalı satıldığı ikinci ülke ise 1.547 dolar ile Brezilya oldu. Üçüncü en pahalı ülke, 1307 dolar ile Macaristan olarak kayıtlara geçti.

Son zamanlarda ülkemizdeki vatandaşların iPhone almak için gittiği Gürcistan’da ise iPhone 14’ün fiyatı 975 dolar seviyesinde.

Ülkelere göre dolar bazında iPhone 14 128 GB fiyatları:

Türkiye 1842.28 dolar

Brezilya 1547.82 dolar

Macaristan 1307.14 dolar

Çek Cumhuriyeti 1199.91 dolar

Danimarka 1192.14 dolar

Meksika 1210.60 dolar

Hollanda 1090.44 dolar

Belçika 1090.44 dolar

Almanya 1069.04 dolar

Avusturya 1069.04 dolar

İrlanda 1101.15 dolar

İtalya 1101.15 dolar

Portekiz 1111.85 dolar

Finlandiya 1111.85 dolar

İspanya 1079.74 dolar

Fransa 1090.44 dolar

Lüksemburg 1054.40 dolar

İsviçre 1022.03 dolar

Birleşik Krallık 1056.88 dolar

Hindistan 967.72 dolar

Yeni Zelanda 967.09 dolar

Singapur 963.15 dolar

Norveç 995.55 dolar

Tayland 945.32 dolar

Güney Kore 957.11 dolar

Filipinler 1017.00 dolar

Çin 841.50 dolar

Japonya 855.82 dolar

Tayvan 907.85 dolar

Malezya 911.34 dolar

Hong Kong 879.78 dolar

Avustralya 931.69 dolar

Birleşik Arap Emirlikleri 925.41 dolar

Kanada 822.27 dolar

ABD 799 dolar


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Spotify’dan yeni özellik: Çevrimdışı dinlenebilecek. – Teknoloji

Spotify’dan yeni özellik: Çevrimdışı dinlenebilecek. – Teknoloji

Spotify, internete erişimin olmadığı yerlerde kullanıcılarının müzik dinleyebilmesi için bir özelliği test ediyor.

“Your Offline Mix” adı verilen bu liste kullanıcıların favori şarkıları için ayrı ayrı liste yapmakla uğraşmasını engellemeyi hedefliyor. Böylelikle sevdiğiniz şarkılar otomatik olarak tek listede indirilecek ve internet erişiminiz olmasa bile favori şarkılarınızı dinlemeye devam edebileceksiniz.

TEST AŞAMASINDA

Spotify’ın CEO’su Danel Ek’in Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Çevrimiçi olamayacağınız zamanlar için tasarlanmış bir oynatma listesi olan “Çevrimdışı Karmanız” adlı yeni bir özelliği test ediyoruz. Ne düşünüyorsunuz?” ifadelerini kullanarak özelliğin henüz test aşamasında olduğunu belirtti.

 


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Mark Zuckerberg, Apple Vision Pro hakkında konuştu: “Bizim sunamadığımız bir şeyi sunmuyor” – Teknoloji

Mark Zuckerberg, Apple Vision Pro hakkında konuştu: “Bizim sunamadığımız bir şeyi sunmuyor” – Teknoloji

Apple’ın WWDC23 etkinliğinde tanıttığı yeni Vision Pro cihazı, birçok tartışmayı beraberinde getirdi. Bu tartışmalardan biri de Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in fikirleri oldu. Zuckerberg, uzun süredir şirketini artırılmış gerçeklik başlıklarına odaklandırmış ve Apple’ın Vision Pro’sunu beğenmediğini belirtti.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, cihaz hakkında şu açıklamaları yaptı: “Apple sonunda başlığını duyurdu, bu yüzden biraz ondan bahsetmek istiyorum. Ne duyuracaklarını gerçekten merak ediyordum. Henüz görmemiş olsam da, incelemeye başladığımızda neler olduğunu ve insanların nasıl kullandığını daha iyi anlayacağız.”

“İlk olarak gördüklerimden anladığım kadarıyla, iyi haber şu ki, bizim ekiplerimizin düşünmediği veya keşfetmediği bir sihirli çözüm bulunmuyor. Onlar daha yüksek çözünürlüklü bir ekran tercih etmişler ve bununla birlikte birçok teknolojiyle birlikte 7 kat daha fazla maliyetli ve büyük bir enerji tüketimi gerektiriyor. Bu tasarım seçimini yapmışlar ve düşündükleri kullanım senaryoları için mantıklı olabilir.”

“Ancak benim düşünceme göre, sunumlarının gerçekten de şirketlerimizin vizyonu ve değerleri arasındaki farkı önemli bir şekilde ortaya koyduğunu düşünüyorum. Biz ürünlerimizi mümkün olduğunca erişilebilir ve uygun fiyatlı hale getirmek için inovasyonlar yapıyoruz ve bu, yaptığımız birçok şeyin temelinde yatıyor. Ve 10 milyonlarca Quest satmış durumdayız.”

“Daha da önemlisi, bizim metaverse için vizyonumuz ve varlığımız temel olarak sosyal bir temele dayanıyor. İnsanların yeni yollarla etkileşimde bulunmaları ve birbirlerine daha yakın hissetmeleriyle ilgili. Bizim cihazımız ayrıca aktif olmayı ve bir şeyler yapmayı teşvik ediyor. Oysa Apple’ın sunumlarında, her demoda bir kişinin tek başına bir koltukta oturduğu bir durum gördük.”

“Tabii ki, bilgisayarların geleceği açısından potansiyeli olabilir, ancak benim istediğim gelecek bu değil. Bizim yaklaşımımızda gerçekten felsefi bir fark var. Onların sunduğu ürün ve nasıl rekabet edeceklerini görmek beni olumlu bir şekilde daha da heyecanlandırdı. Yaptığımız şeyin bir anlamıve başarılı olacağına inanıyorum. Ancak bu yolculuğun eğlenceli olacağına da inanıyorum.”


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

LinkedIn ChatGPT destekli yapay zeka aracını duyurdu – Teknoloji

LinkedIn ChatGPT destekli yapay zeka aracını duyurdu – Teknoloji

Birçok teknoloji şirketi, artık ChatGPT destekli yapay zeka araçlarını bünyelerine dahil etmektedir. Meta’nın uygulamalarına entegre ettiği ChatGPT, Samsung ve Apple gibi şirketleri de kendi ChatGPT’lerini geliştirmeye teşvik etmiştir.

OpenAI tarafından GPT dil modeliyle geliştirilen Copy Suggestions, LinkedIn’in yeni aracı olarak karşımıza çıkıyor. Bu araç, dil modelini kullanarak platformdaki reklam yazarlarına yerinde öneriler sunacak ve yardımcı olacak.

Üretken yapay zeka aracı olarak konumlandırılan Copy Suggestions, reklam kampanyalarının otomatik olarak hazırlanma süreçlerine dahil olacak. Bu dil modeli, kullanıcıların reklamlar için tanıtım metinleri ve başlıklar oluşturmalarına katkı sağlayacak.

Özellik şu anda Kuzey Amerika’daki bazı kullanıcıların kullanımına açılmış olsa da ilerleyen dönemde daha fazla kişiye sunulacak.


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Mortal Kombat 1 resmi olarak duyuruldu! İlk oynanış videosu görüntülendi – Teknoloji

Mortal Kombat 1 resmi olarak duyuruldu! İlk oynanış videosu görüntülendi – Teknoloji

Mortal Kombat serisinin efsanevi oyunlarına yeni bir taksit ekleniyor. Oyunseverlerin heyecanla beklediği bu oyun, öncelikle devam oyunu olması beklenirken farklı bir yaklaşım sergileyeceği duyurulmuştu. Önceki beklentilerin aksine, oyunun ismi Mortal Kombat 12 değil Mortal Kombat 1 olarak duyuruldu.

Oyunun fragmanı ve çıkış tarihinin ardından şimdi de ilk oynanış videosu paylaşıldı. Summer Game Fest etkinliği kapsamında, oyunun hikayesine dair detaylar da açıklandı. Yeni Mortal Kombat oyununun farklı bir evrende geçeceği ve tanıdık karakterlerin alternatif hayat hikayelerine odaklanacağı belirtildi.

Mortal Kombat 1’de, oyuncular Sonya Blade, Jax, Kano, Shang Tsung, Liu Kang, Raiden, Scorpion, Kitana, Mileena ve Sub-Zero gibi tanıdık ve sevilen karakterlerle buluşacaklar.

Oyun, NetherRealm Studios tarafından geliştirilen yeni bir dövüş sistemi ve çeşitli oyun modlarıyla birlikte sunulacak.

Mortal Kombat 1, 19 Eylül 2023 tarihinde piyasaya sürülecek. Oyun, başta PC olmak üzere Xbox Series X, PlayStation 5 ve Nintendo Switch gibi platformlarda oynanabilecek. 
Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Oyun bağımlısı çocuk ailesinin parasını bitirdi: 64 bin dolar (Yaklaşık 1.5 milyon TL) harcama yaptı. – Teknoloji

Oyun bağımlısı çocuk ailesinin parasını bitirdi: 64 bin dolar (Yaklaşık 1.5 milyon TL) harcama yaptı. – Teknoloji

Çin’de yaşayan 13 yaşındaki bir kız çocuğu, cep telefonunda oynadığı bir oyunda annesinin banka kartı numarası ve şifresiyle “Oyun içi satın alma” işlemi yaparak büyük bir miktar parayı harcadı. Gong Yiwang adlı anne, durumu öğrenmesi üzerine büyük bir şok yaşadığını ifade etti.

Banka hesabını kontrol eden anne, 64 bin dolarlık bir paranın harcandığını ve hesapta sadece 7 cent kaldığını gördü. Kızının 5 aylık süreçte bu parayı harcadığını belirten Yiwang, durumu yetkililere şikayet etti.

New York Post’ta yer alan habere göre Yiwang, 13 yaşındaki kızının bunu yapabileceğini hiç düşünmediğini ve büyük bir şok içinde olduğunu söyledi. Kızının Ocak ayından Mayıs ayına kadar oyun için yeni hesaplar açtığını ve oyun içi satın almalar yaptığını belirten Yiwang, kızının parayı nereden aldığını bilmediğini ancak banka hesabının cep telefonuyla eşleştirildiğini bildiğini ifade etti. Ancak daha sonra öfkelendiğinde kızının bildirimleri ve mesajları kasten sildiğini öğrendi.

Kızın ismi açıklanmazken, arkadaşlarına da para gönderdiği ve rahatsız edilmemek için şikayette bulunmadığını belirtti. Aile, kızlarının oyun bağımlılığını azaltmak için önlem almaya karar verdiklerini ifade etti.


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

WhatsApp’tan yeni özellik: Gizli olarak takip edilebilecek – Teknoloji

WhatsApp’tan yeni özellik: Gizli olarak takip edilebilecek – Teknoloji

Kişilerden ve kuruluşlardan anlık olarak önemli bilgileri almayı sağlayacak WhatsApp kanallar özelliği, aile, arkadaş ve topluluklarınızla olan sohbetlerden ayrı bir bölümde yer alacak.

Kanallar güncellemesiyle beraber kanal sahibi kişi veya kurumlar ‘tek yönlü’ olarak metin, fotoğraflar, videolar, çıkartmalar ve anketler gönderebilecek. 

Böylelikle kullanıcılar takip ettikleri kanallardan son gelişmeleri anlık olarak alabilecek.

WhatsApp yeni duyurduğu kanal özelliğinde gizliliğe önem verdiğini belirtiyor. 

Kullanıcıların takip ettikleri kanallarda telefon numarası veya profil resminin yöneticiye veya diğer takipçilere gösterilmeyeceği aktarılırken, takip edilen kanalların tamamen kullanıcı gizliliğine önem vereceği vurgulandı.

Kanallarda paylaşılan içerikler 30 gün sonra silinecek, ayrıca kanal yöneticileri ekran görüntüsü alınmasını ve mesajların iletilmesini engelleme seçeneğine sahip olacak.

Ayrıca kanalları daha fazla ülkeye taşıma ve herkese kanal oluşturma imkanı tanıma sürecinin de önümüzdeki aylarda olacağını ifade etti.


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com