1CONN Creative – Web Tasarım ve Sosyal Medya Ajansı
Güçlü Parola Oluşturma – Online Güvenlik – Teknoloji – Ulusal24.com

Güçlü Parola Oluşturma – Online Güvenlik – Teknoloji – Ulusal24.com

İnterneti kullanırken gereken online güvenlik önlemlerini alıyor muyuz?

1. Dünya Genelinde Ülkelere Göre En Çok Kullanılan Parolalar

ExpressVPN’in araştırmasına göre, dünya genelinde ülkelere göre en çok kullanılan parolaları aşağıdaki infografikten inceleyebilirsiniz:

Dillere göre verilerin işlendiği araştırmada Türkçe konuşanlar arasında en çok kullanılan ilk 10 parola aşağıdadır:

Türkiye’de en çok kullanılan parolanın 123456 olması, güçlü parola kullanımının dünya genelinde uygulanmadığı gibi Türkiye’de de uygulanmadığını gösteriyor.

İngiliz rock grubu Anathema’nın ise yaygın bir şekilde parola olarak kullanılması çok şaşırtıcı.

2. Güçlü Parola Oluşturma
Siber güvenlik uzmanları her zaman güçlü ve eşsiz parola kullanılması gerektiğini vurgular. Eğer zayıf parola kullanıyorsanız, siber saldırganlar online hesaplarınızın ismini ve parolalarınızı internete sızdırmış bile olabilir.

Bir önceki bölümdeki infografikteki bilgiler aslında Ata Hakçıl’ın internete sızdırılan parolalar ve ilgili web sitelere dayanmaktadır. 123456 veya welcome gibi parolalar kullanıyorsanız, acilen değiştirmenizi öneririz.

Siber saldırganlar bir hesabın parolasını tahmin edemediğinde brute-force adı verilen bir saldırı yöntemine başvururlar. Bu saldırıda bir program aracılığıyla parolanızı tahmin etmeye çalışırlar. Program, parolanızın olası bütün kombinasyonlarını doğru parolayı bulana dek dener. Bir insanın aksine böyle bir program saniyede milyonlarca olası kombinasyonu dener! 123456 veya welcome gibi parolaların kırılması maalesef saniyeler bile sürmez.

Güçlü ve eşsiz bir parola nasıl oluşturabilirsiniz? Güçlü parola nasıl olmalıdır?:

Güçlü bir parola sözlükte bulunabilecek herhangi bir kelimeyi içermez.
Güçlü parolalar karmaşıktır ve anlam ifade etmez.
Güçlü parolalar, ardışık rakam veya harf içermez.
Güçlü parolalar büyük/küçük harf ve semboller içerir.
Güçlü parolalar uzundur. Güçlü bir parola ideal olarak en az 12 karakter olmalıdır.

Güçlü Parola Örnekleri
Türkçe konuşanlar arasında ve dünya genelinde en çok kullanılan parolaların hepsi zayıf parolaya örnektir. Güçlü bir parola nasıldır? İşte 17 karaktere sahip ve kırılması binlerce yıl sürebilecek 10 güçlü parola örneği:

M90jID/eeh+q!bZ[y
yc|{mX41rd?G#XP|}
pd*DV_bV5R!xz$&{W
4>[email protected]:l$m/
|ZP&=NPQ?wwTu9riX
4:RgICp[ai_x*fV,1
/by:ah_/goK-5)XOb
W6#sW58,veTKu&m7z
XI:#mZ(c63}pdH,[email protected]~f92:yqsV|6

3. Online Güvenlik İçin 2FA ve Parola Yöneticisi Kullanımı

Güçlü bir parola sizi brute-force (kaba kuvvet) saldırılarından korur fakat parolanızı bir şekilde ele geçiren bir kişiyi durdurmak için daha fazla önlem almalısınız. Öncelikle güçlü parola oluşturmak için rastgele bir parola oluşturucudan yararlanabilirsiniz.

Güçlü parolaları hatırlamak kolay değildir. Zayıf parolaların yaygın bir şekilde kullanılmasının sebebi hatırlaması kolay olmasıdır. Parolalarınızı kaydetmek için bir parola yöneticisi kullanabilirsiniz. iOS veya Android kullanıyorsanız, bir parola yöneticisine sahipsinizdir fakat üçüncü parti bir uygulama da kullanabilirsiniz.

Güçlü parola oluşturmanın ve parola yöneticisi kullanmanın yanında, parolanızı bir şekilde ele geçiren kişiyi durdurmak için online hesaplarınızda 2 Adımlı Kimlik Doğrulama (2FA) yöntemini kullanmalısınız.

2FA ile online hesabınıza girmeniz için parolanız haricinde başka bir koda ihtiyaç duyulur. Bu kodu SMS, arama veya doğrulama uygulamaları üzerinden alabilirsiniz. Bu kodu seçtiğiniz yöntem ile alabilirsiniz fakat günümüzde en güvenli yollardan biri doğrulama uygulamaları üzerinden bu kodu almaktır. Google veya Microsoft doğrulama uygulamalarını kullanabilirsiniz.
 

Haber Kaynağı www.ulusal24.com

YouTube’a yeni özellik: Önemli kısımlar öne çıkarılacak, sıkıcı bölümler atlanabilecek – Teknoloji – Ulusal24.com

YouTube’a yeni özellik: Önemli kısımlar öne çıkarılacak, sıkıcı bölümler atlanabilecek – Teknoloji – Ulusal24.com

Video paylaşım platformu YouTube’un yeni özelliğinin detayları ortaya çıktı. Yakında gelmesi beklenen özelliğe göre, videoların ‘önemli’ kısımları öne çıkarılırken ‘sıkıcı’ bölümler ise atlanabilecek.

Sadece YouTube Premium abonelerinin demo olarak kullanabildiği yenilik, bugün tüm kullanıcılar için kullanıma sunulacak.

Sputnik Türkçe’de yer alan habere göre, söz konusu özelliğe göre YouTube, videonun ilerleme çubuğunda önemli gördüğü bölümleri bir grafikle öne çıkaracak. Önemli görülmeyen bölümler ise çubukta normal bir şekilde görünecek.

Şirket bu özelliği, uzun videoları daha yönetilebilir ve erişilebilir parçalar halinde birleştirmek amacıyla oluşturulan bir güncelleme paketinin parçası olarak duyurdu.

Öte yandan firma bu özelliğin tam olarak nasıl çalıştırılacağına dair fazla ayrıntıya yer vermedi.

Haber Kaynağı www.ulusal24.com

Instagram’dan sosyal medya fenomenlerine kötü haber: Kısıtlama getirecek – Teknoloji – Ulusal24.com

Instagram’dan sosyal medya fenomenlerine kötü haber: Kısıtlama getirecek – Teknoloji – Ulusal24.com

Dünyanın en çok kullanılan sosyal paylaşım platformu Instagram, içerik üreticilerini üzecek yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Platform, art arda hikaye paylaşan kullanıcılarının izlenimlerini azaltacak ‘hikaye kısıtlama’ fonksiyonunu test etmeye başladı. 

Yeni özellik, art arda hikaye paylaşımı yapan hesapların izlenimlerini azaltırken meraklı kullanıcılarını da yeni buton yüzünden bir miktar yoracak.

YENİ BUTON GELECEK
ShiftDelete’in haberine göre; sosyal medya devi Instagram, üç adetten fazla hikaye paylaşan kullanıcılarının paylaşımlarını artık arka arkaya göstermeyecek. Platform, üç adet hikayeden sonra devamını izlemek isteyen kullanıcılar için ‘Tümünü Göster’ adlı bir seçenek sunacak.

Instagram, şu anda kullanıcılarının art arda 100 adet hikaye paylaşmasına izin veriyor. Yeni özelliğe rağmen bu sayı aynı kalsa da üç hikayeden sonrası için Tümünü Göster butonuna dokunmak gerekecek ya da otomatik olarak bir sonraki kişinin hikayelerine atlayacak.

Bu şekilde herhangi bir kullanıcının paylaştığı dördüncü hikayenin izlenme sayısı da düşük sayıda olacak.

Haber Kaynağı www.ulusal24.com

iPhone 14’ün piyasaya çıkış tarihi ve fiyatı belli oldu – Teknoloji – Ulusal24.com

iPhone 14’ün piyasaya çıkış tarihi ve fiyatı belli oldu – Teknoloji – Ulusal24.com

Teknoloji devi Apple, iPhone 14 ile ilgili çalışmalarını hızlandırdı. Yaptığı sızıntı bilgilerle ün kazanan iDropNews,  iPhone 14’ün tanıtım tarihini duyurdu.

APPLE, IPHONE 14’Ü 13 EYLÜL’DE TANITIYOR
ShiftDelete’in haberine göre; daha önce elde edilen sızıntı bilgilerle teknik özellikleri belli olmaya başladı. Öte yandan Apple, eylül ayında olması beklenen etkinliğinde değişikliğe gitmedi.

2022’deki Apple Eylül Etkinliği’nin tarihi belli oldu. iPhone 14’ün de tanıtılacağı etkinlik 13 Eylül’de gerçekleştirilecek.

FİYATLAR NASIL OLACAK?
Akıllı telefon ile ilgili sızıntı bilgiler gelmeye devam ederken geçen hafta da olası fiyat aralığı da belli oldu. Apple analisti Chris Casso’ya göre iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max fiyatlarının sırasıyla bin 99 dolar ve bin 199 dolar civarında olacak.

Türkiye’ye ise durumun nasıl yansıyacağı merak konusu.
 

Haber Kaynağı www.ulusal24.com

Telefon, bilgisayar, televizyon ve beyaz eşya alacaklara kötü haber: Büyük zam yolda! – Teknoloji – Ulusal24.com

Telefon, bilgisayar, televizyon ve beyaz eşya alacaklara kötü haber: Büyük zam yolda! – Teknoloji – Ulusal24.com

Koronavirüs salgınıyla birlikte başlayan çip krizi, fiyat artışlarına neden olmuştu. Salgının etkisini yitirmesine rağmen süren krizle birlikte yeni zamlar yolda.

Sektörde halihazırda bir talep patlaması yaşanırken çip üreticileri yeni zam yapmaya hazırlanıyor.

Bloomberg’in haberine göre, dünyanın en büyük çip üretici firmalarından biri olan Samsung’un çip fiyatlarına zam yapacağına yer verildi. Çip sattığı müşterileri ile bir görüşme yapan Güney Koreli teknoloji devi, çip fiyatlarına yüzde 20 oranında bir zam yapacağını söyledi. 

Tayvanlı çip üreticisi TSMC’den sonra Samsung, dünyanın en büyük ikinci çip üreticisi. TSCM tarafından yapılan açıklamada, 2022 yılının 2. çeyrek diliminde çip satışlarının yüzde 37 oranında artış göstereceği, bununla birlikte çip üretim kapasitesinin bunun gerisinde kalacağına yer verildi. 

NELERE ZAM GELECEK?
Günümüzde hayatımızın her alanında kullandığımız araç ve gereçlerin içerisinde bu mikroçiplerden bulunuyor. Bu nedenle beyaz eşya, akıllı telefon, bilgisayarlar, tabletler, televizyonlar, arabalar ile hali hazırda satılan tüm elektronik ürünlerde bu çipler bulunmakta. Olası bir çip fiyat artışı sonrası bu ürünlerin fiyatlarında da artış olacak. 

 

Haber Kaynağı www.ulusal24.com

Android kullananlar dikkat: WhatsApp arayüzünü değiştiriyor! – Teknoloji – Ulusal24.com

Android kullananlar dikkat: WhatsApp arayüzünü değiştiriyor! – Teknoloji – Ulusal24.com

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yeni özellikler getirmeye devam ediyor.

Şirket, Android cihazlar için durum arayüzünü değiştireceğini açıkladı. Ayrıca mesajlaşma uygulaması yeni bir gizlilik özelliği üzerinde durduğunu duyurdu.

ShiftDelete’den aktarılan bilgilere göre; WhatsApp, Android cihazlarda durum oluştururken sol alt kısımda yer alan emoji, yazı ve renk paleti simgelerini ekranın sağ üst tarafına taşıyacak.

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, ayrıca paylaşılacak durumların kimlerin izleyebilmesini hızlı bir şekilde değiştirmek için de alt kısımda bir etiket sunacak. Kullanıcılar bu sayede durumlarının kimlerin izleyebileceğini pratik bir şekilde değiştirecek. Şu anda WhatsApp kullanıcıları, durumun kimlerin görebileceğini Ayarlar ve Gizlilik kısmında değiştiriyor.

Test aşamasında olan yeni arayüzün ve gizlilik özelliğinin kısa süre sonra kararlı sürüme gelecek. Popüler uygulama, geçtiğimiz günlerde emoji ile mesajlara tepki verme özelliğini tüm kullanıcılar için getirmişti. Ardından da yeniliklere bunlarla kalmayarak sohbet filtreleme hızlı yanıt verme özelliklerini de test etmeye başladı.

Haber Kaynağı www.ulusal24.com

Elon Musk, Twitter’ın satışının durdurulduğunu açıkladı – Teknoloji – Ulusal24.com

Elon Musk, Twitter’ın satışının durdurulduğunu açıkladı – Teknoloji – Ulusal24.com

Twitter’ı 44 milyar dolara satın almak için teklif veren Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk’tan yeni bir açıklama geldi.

Platform üzerindeki fake ve spam hesapların incelenmesinin devam ettiğini söyleyen Musk, “Şu an platformdaki sahte kullanıcıların hesaplanması sürdüğü için anlaşma geçici olarak beklemede. Bu sahte kullanıcı sayısı toplam sayının yüzde 5’inden daha az” dedi.

Twitter konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Şirket bu ayın başında yaptığı açıklamada sahte hesapların oranının yüzde 5’i geçmediğini aktarmıştı.

Elon Musk’ın bugünkü paylaşımı sonrasında Twitter’ın hisseleri yüzde 17.7 düştü. 37.10 dolar seviyesine gerileyen hisseler, Musk’ın Twitter’ı satın alma kararını açıklandığından beri en düşük seviyeyi görmüş oldu.

Haber Kaynağı www.ulusal24.com

Acer Aspire 5, yüksek üretkenlik ve verimlilik isteyen kullanıcıların ilk tercihi olacak – Ulusal24.com

Acer Aspire 5, yüksek üretkenlik ve verimlilik isteyen kullanıcıların ilk tercihi olacak – Ulusal24.com

Acer Aspire 5, yüksek ekran-gövde oranına sahip ekranının potansiyelini açığa çıkaran güçlü işlemci ve grafik kartı ile kullanıcıların tüm iş akışını destekleyerek projelerin hızla tamamlanmasını sağlayan güçlü bir dizüstü bilgisayar. Cihaz, dar çerçeveli 14 inç ekranının sunduğu alan birden çok işe odaklanmayı kolaylaştırırken, kullanıcılara hızlı Wi-Fi ile geniş bir depolama alanı ve bellek sağlıyor.

 

Günlük kullanım için güçlü bir bilgisayar arayanların tercihi Aspire 5(A514-54), tüm işleriniz için güçlü bir üretkenlik sunuyor. 11. Nesil @Intel® Core™ i5 işlemcisi ve Intel® Iris Xe Graphics grafik kartı ile kullanıcıların çoklu görev ihtiyaçlarına kolaylıkla yanıt veren Aspire 5, bu özellikleri ile sadece 17,95 mm inceliğindeki kasasına büyük bir güç sığdırıyor. 

 

Kullanıcılar, dizüstü bilgisayarın ince çerçeveleri ve yüzde 81,61’lik ekran-gövde oranı sayesinde 14 inçlik FHD IPS ekrana daha fazla şey sığdırabiliyor. Aspire 5 ayrıca görüntü kalitesini iyileştirmek ve kullanıcıların gözlerini korumak için Acer Color Intelligence™ teknolojisinden faydalanıyor. Acer Color Intelligence™, gama ve doygunluğu gerçek zamanlı olarak dinamik bir şekilde ayarlayarak ekran rengini, parlaklık ve doygunluk değerlerini kırpma ve aşırı doygunluk olmadan optimize ediyor.

 

Hızlı bağlantı ve zengin depolama seçenekleri

Aspire 5’in çok çeşitli bağlantı seçenekleriyle kullanıcılar nerede olurlarsa olsunlar, hızlı bağlantı kurabiliyor ve tüm bağlantı seçeneklerinden yararlanarak en yeni bilgileri kolayca edinebiliyorlar. Çift bantlı Wi-Fi 6 (802.11ax) Wi-Fi 5’e (802.11ac) kıyasla, ortalama ağ verimini 3 kata kadar artırıyor ve gecikmeyi yüzde 75’e kadar azaltıyor. 256 GB PCIe SSD depolama alanı ve 8 GB DDR4 belleği ile gelen cihaz bu özellikleri ile kullanıcılara, görevlerini yerine getirmeleri ve iş yüklerini basitleştirmeleri için yeterli gücü ve depolama alanını sağlıyor. Biri bilgisayar kapalıyken şarj işlemi için kullanılabilen iki SuperSpeed USB 5 Gb/sn Type-A ve 1 adet USB 3.2 Nesil 1 Tip C haricinde 1 adet HDMI 2.0 bağlantı noktası bulunuyor.

 

10 saate varan pil ömrü ile taşınabilirlik konusunda da iddialı

Acer True Harmony ile Acer Aspire 5, kullanıcılarına zenginleştirilmiş bir ses deneyimi sunuyor. Bununla birlikte, cihazın daha fazla hava çıkışı sağlayarak termal performansı artıran ergonomik menteşe tasarımı, yazma deneyimi desteklediği gibi ses performansını da artırıyor.  1,70 kg ağırlığındaki dizüstü bilgisayar 10 saate varan pil ömrü ile taşınabilirlik konusunda da kullanıcıları memnun ediyor. 

 

Kumlanmış alüminyum kaplama tasarımı ve profesyonel görünümü ile dikkat çeken Acer Aspire 5, yüksek üretkenlik ve verimlilik isteyen kullanıcıların ilk tercihi olacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

İlgili

Haber Kaynağı www.ulusal24.com

Acer Aspire 5, yüksek üretkenlik ve verimlilik isteyen kullanıcıların ilk tercihi olacak – Ulusal24.com

Acer Aspire 5, yüksek üretkenlik ve verimlilik isteyen kullanıcıların ilk tercihi olacak – Ulusal24.com

Acer Aspire 5, yüksek ekran-gövde oranına sahip ekranının potansiyelini açığa çıkaran güçlü işlemci ve grafik kartı ile kullanıcıların tüm iş akışını destekleyerek projelerin hızla tamamlanmasını sağlayan güçlü bir dizüstü bilgisayar. Cihaz, dar çerçeveli 14 inç ekranının sunduğu alan birden çok işe odaklanmayı kolaylaştırırken, kullanıcılara hızlı Wi-Fi ile geniş bir depolama alanı ve bellek sağlıyor.

 

Günlük kullanım için güçlü bir bilgisayar arayanların tercihi Aspire 5(A514-54), tüm işleriniz için güçlü bir üretkenlik sunuyor. 11. Nesil @Intel® Core™ i5 işlemcisi ve Intel® Iris Xe Graphics grafik kartı ile kullanıcıların çoklu görev ihtiyaçlarına kolaylıkla yanıt veren Aspire 5, bu özellikleri ile sadece 17,95 mm inceliğindeki kasasına büyük bir güç sığdırıyor. 

 

Kullanıcılar, dizüstü bilgisayarın ince çerçeveleri ve yüzde 81,61’lik ekran-gövde oranı sayesinde 14 inçlik FHD IPS ekrana daha fazla şey sığdırabiliyor. Aspire 5 ayrıca görüntü kalitesini iyileştirmek ve kullanıcıların gözlerini korumak için Acer Color Intelligence™ teknolojisinden faydalanıyor. Acer Color Intelligence™, gama ve doygunluğu gerçek zamanlı olarak dinamik bir şekilde ayarlayarak ekran rengini, parlaklık ve doygunluk değerlerini kırpma ve aşırı doygunluk olmadan optimize ediyor.

 

Hızlı bağlantı ve zengin depolama seçenekleri

Aspire 5’in çok çeşitli bağlantı seçenekleriyle kullanıcılar nerede olurlarsa olsunlar, hızlı bağlantı kurabiliyor ve tüm bağlantı seçeneklerinden yararlanarak en yeni bilgileri kolayca edinebiliyorlar. Çift bantlı Wi-Fi 6 (802.11ax) Wi-Fi 5’e (802.11ac) kıyasla, ortalama ağ verimini 3 kata kadar artırıyor ve gecikmeyi yüzde 75’e kadar azaltıyor. 256 GB PCIe SSD depolama alanı ve 8 GB DDR4 belleği ile gelen cihaz bu özellikleri ile kullanıcılara, görevlerini yerine getirmeleri ve iş yüklerini basitleştirmeleri için yeterli gücü ve depolama alanını sağlıyor. Biri bilgisayar kapalıyken şarj işlemi için kullanılabilen iki SuperSpeed USB 5 Gb/sn Type-A ve 1 adet USB 3.2 Nesil 1 Tip C haricinde 1 adet HDMI 2.0 bağlantı noktası bulunuyor.

 

10 saate varan pil ömrü ile taşınabilirlik konusunda da iddialı

Acer True Harmony ile Acer Aspire 5, kullanıcılarına zenginleştirilmiş bir ses deneyimi sunuyor. Bununla birlikte, cihazın daha fazla hava çıkışı sağlayarak termal performansı artıran ergonomik menteşe tasarımı, yazma deneyimi desteklediği gibi ses performansını da artırıyor.  1,70 kg ağırlığındaki dizüstü bilgisayar 10 saate varan pil ömrü ile taşınabilirlik konusunda da kullanıcıları memnun ediyor. 

 

Kumlanmış alüminyum kaplama tasarımı ve profesyonel görünümü ile dikkat çeken Acer Aspire 5, yüksek üretkenlik ve verimlilik isteyen kullanıcıların ilk tercihi olacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

İlgili

Haber Kaynağı www.ulusal24.com

WhatsApp kullanıcıları dikkat: Ücretli abonelik dönemi resmen başlıyor – Teknoloji – Ulusal24.com

WhatsApp kullanıcıları dikkat: Ücretli abonelik dönemi resmen başlıyor – Teknoloji – Ulusal24.com

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan ve Türkiye’de de yaklaşık 45 milyon kişinin kullandığı WhatsApp ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

WhatsApp’ta ücretli abonelik dönemi resmen başlıyor. Kullanıcılara ‘isteğe bağlı’ olarak sunulan seçeneğin 14 Mayıs itibariyla başlayacağı duyuruldu.

Haber Global’in aktardığına göre, bu seçeneğe kimse mecbur tutulmayacak. Yani ücretsiz kullanım devam edecek. Ancak ücretli Whatsapp’ı tercih edenler bazı ayrıcalıklara sahip olacak.

14 Mayıs’tan itibaren aktif olacak ücretli abonelik seçeneğinin maliyeti net olarak bilinmemekle birlikte aylık 1 dolar (15 TL) olması bekleniyor. Yıllık abonelik seçeneği de sunulması söz konusu.

Meta, bu tercihi yapanlara uygulamayı aynı anda birkaç mobil cihazda tek bir hesapla kullanma imkanı sunacak. Yine zaman içinde geliştirilen bazı yeni özelliklerin sadece ücretli aboneler tarafından kullanılması planlanıyor.

Haber Kaynağı www.ulusal24.com