1CONN Creative – Web Tasarım ve Sosyal Medya Ajansı
Spotify açıkladı: Türkiye’de arabesk dinlemeleri 4’e katlandı, en çok Müslüm Gürses dinlendi – Teknoloji

Spotify açıkladı: Türkiye’de arabesk dinlemeleri 4’e katlandı, en çok Müslüm Gürses dinlendi – Teknoloji

Müzik dinleme platformu Spotify, Türkiye’de arabesk türünün son üç yılda dört kat daha fazla dinlendiğini açıkladı. 

Log’da yer alan habere göre, Spotify Türkiye tırmanışta olan arabesk türüne dair bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Türkiye’de arabesk dinlenmeleri son üç yılda 4’e katlanırken, Müslüm Baba tüm zamanların en çok dinlenen arabesk sanatçısı oldu. Arabeski en çok dinleyen yaş grubu ise Z Kuşağı! Arabeske olan ilgi Spotify verilerinde de açıkça görülüyor. Öyle ki 2019 yılı Ocak – Ağustos dönemine kıyasla 2022 yılının aynı döneminde, arabesk dinlemelerinde yüzde 287’lik bir artış olduğu görülüyor.” İfadeleri yer aldı.

EN ÇOK ARABESK DİNLEYEN Z KUŞAĞI OLDU

Spotify, arabesk türüne yönelik ilginin karşısında “arabesk pop” ve “arabesk rap” olmak üzere iki yeni çalma listesi yayımladı. Şirket ayrıca “Türkiye’deki Spotify kullanıcılarının arabesk müzik dinleme alışkanlıklarına göz attığımızda öne çıkan çarpıcı veriler şöyle oldu” dedi ve bu konuda şunları paylaştı:-Türkiye’de başlığında “arabesk” geçen ve kullanıcılar tarafından oluşturulmuş 162 binin üzerinde çalma listesi bulunuyor. -2022’de en çok arabesk dinleyen yaş grubu ise yüzde 46 ile 18-24 yaş grubu; yani Z kuşağı!- Koşu temalı çalma listelerinin içinde en az 1 tane arabesk türünde şarkı yer alıyor. Spor esnasında arabesk ile motivasyonumuzu artıracak kadar bu müzik türünün bağımlısı olduğumuz sonucunu çıkarmak mümkün! -2022 yılında arabesk türündeki dinlemelerin yüzde 84’ü Türkiye’deki kullanıcılara ait.  – Türkiye’den sonra en çok arabesk dinlenen ilk üç ülke Almanya, Hollanda ve Fransa olarak öne çıkıyor. 2022 yılında Spotify’da arabesk türünde en çok dinlenen 10 sanatçı ise şöyle oldu:Müslüm Gürses
Ebru Gündeş
Funda Arar
Bergen
Yıldız Tilbe
İbrahim Tatlıses
Ebru Yaşar
Hakan Altun
Cengiz Kurtoğlu
Azer BülbülArabesk türünde en çok dinlenen 10 şarkı ise şöyle listelendi: 1. Al Sevgilim – Funda Arar, Semicenk
2. İçime Ata Ata – Burak Bulut, Ebru Yaşar, Kurtuluş Kuş
3. Sen Affetsen – Bergen
4. Cennet – Ebru Gündeş
5. Seni Yazdım – Müslüm Gürses
6. Yediverenim – Funda Arar
7. Nilüfer – Müslüm Gürses
8. Sabah Olmadan – Güllü
9. İnsan Dertli Olunca – Bergen
10. Benim İçin Üzülme – Bergen

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

WhatsApp kullananlar dikkat: Uygulamayı hemen güncelleyin, güvenlik açığı var – Teknoloji

WhatsApp kullananlar dikkat: Uygulamayı hemen güncelleyin, güvenlik açığı var – Teknoloji

WhatsApp tarafından direkt olarak duyurulan iki kritik güvenlik açığı tespit edildi ve giderildi. Söz konusu güvenlik açıkları eski sürümlerde varlığını sürdürmeye devam ediyor.ESKİ SÜRÜMLERDE ÇIKIYORYeni güncellemeyle beraber giderilen bu güvenlik açıklarının değerlerine baktığımız zaman 10 üzerinden 9.8 ve 7.8 puan aldıklarını görüyoruz. Yani bu güvenlik açıkları oldukça kritik.Bu güvenlik açıklarına baktığımızda ise karşımıza şunlar çıkıyor:CVE-2022-36934: Güvenlik açığı, üçüncü tarafların sizin adınıza videolu görüşmeler yapmasına sebep oluyor. CVE-2022-27492: Güvenlik açığı sebebiyle size gönderilen videolara kötü niyetli kişiler kod entegre edebiliyor ve bu kodların çalışmasına neden oluyordu. Bahsi geçen güvenlik açıkları WhatsApp’ın hem iOS hem de Android tarafında v2.22.16.12 sürümlerinde devam ediyor. Bu sebeple etkilenmemek amacıyla WhatsApp’ı son sürüme güncellemeye başlayın. Açıklar tespit edilir edilmez tamamen kapatıldı. WhatsApp, kritik açıklara karşı App Store veya Play Store‘da sunulan en son sürümün kullanılması konusunda kullanıcıları uyardı.

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Apple, iPhone modelinin ismini değiştiriyor: İşte o modelin yeni adı – Teknoloji

Apple, iPhone modelinin ismini değiştiriyor: İşte o modelin yeni adı – Teknoloji

Eylül ayının ilk haftasında iPhone 14 serisini tanıtan Apple, vakit kaybetmeden iPhone 15 serisi üzerine çalışmalara başladı. Şirket, 15 serisinde çarpıcı bir değişikliğe imza atacak.ShiftDelete’in haberine göre; şirket, bu yıl mini modeline veda ederek bir döneme damga vuran Plus modelini geri getirdi. Görünüşe göre bu değişim önümüzdeki yıl tanıtılacak iPhone 15 serisinde de devam edecek. Zira son ortaya çıkan raporlara göre şirket, serinin üst düzey teknik özelliklere sahip modelinin ismini değiştirme kararı aldı.iPHONE 15 PRO MAX, iPHONE 15 ULTRA OLUYORBu gibi isim ve oyuncu değişiklikleri Apple için yeni bir olay değil. Zira ABD’li üretici belirli aralıklarla satış rakamlarından veya isim açısından ömrünü tamamlandığını düşündüğü modeller üzerinde değişiklikler yapıyor. Bunun son örneğini iPhone 14 Plus ile gördük.Bloomberg’den Mark Gurman tarafından yayımlanan son rapora göre Apple, 2019 yılında tanıtılan iPhone 11 serisinden bu yana hayatımızda olan Pro Max modeline veda etmeye hazırlanıyor. Şirket, iPhone 15 serisinde en güçlü modeline Ultra ismini verecek.SİNYALİNİ VERMİŞTİApple’ın böyle bir karar alması şaşırtıcı değil. Zira şirket, 7 Eylül’de düzenlenen etkinlikte tanıtılan Apple Watch Ultra modeliyle böyle bir durumun sinyalini verdi. Son ortaya çıkan raporlarla bu değişiklik daha yüksek sesle konuşulmaya başlandı.Bunun yanı sıra yeni seride önemli tasarım ve donanım değişikliklerinin de yaşanacağı belirtiliyor. Hatta Apple’ın kullanıcılara Lightning yerine USB-C bağlantı noktası sunacağı ve iPhone 14 Pro ve Pro Max’te bulunan Dynamic Island tasarımının tüm modellerde kullanılacağı ifade ediliyor.

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

BluTV üyelik ücretlerine bir zam daha yaptı: İşte yeni fiyatlar – Teknoloji

BluTV üyelik ücretlerine bir zam daha yaptı: İşte yeni fiyatlar – Teknoloji

Dijital yayın platformu BluTV’den zam kararı geldi. abonelik ücretlerine en son Haziran ayında zam yapan paltform, üyelik ücretlerini yeniden artırdı.BluTV’den yapılan açıklamaya göre, yapılan zamın ardından aylık abonelik ücreti 49,90 TL, yıllık abonelik ücreti ise 12 taksit seçeneği ile ayda 29,90 TL olarak yansıtılacak. 20 Eylül 2022’den önce oluşturulmuş aylık ve yıllık üyeliklerde ücret artışı, bir sonraki ödeme yenileme döneminde geçerli olacak.Son olarak Haziran ayında abonelik ücretlerinde artışa giden BluTV’de, aylık üyelik ücreti; kredi/banka kartı kullanılarak yapılan ödemelerde 34,90 TL’ydi.Yıllık üyelik ücreti; kredi/banka kartına taksit seçeneği ile 22,90 TL’ydi (12 = 274,80 TL).

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

YouTube ana sayfa tasarımını değiştiriyor: İşte gelecek yenilikler – Teknoloji

YouTube ana sayfa tasarımını değiştiriyor: İşte gelecek yenilikler – Teknoloji

YouTube, bugüne kadar birçok tasarım değişikliğine uğradı ve birçoğu gerçekten kullanıcının yararına da oldu. Ancak bazıları ise kullanıcıları bezdiren güncellemeler oldu.WebTekno’nun haberine göre, şu ana kadar birkaç kullanıcı, YouTube’un şu an test ettiği bu görsel değişiklik güncellemesini cihazlarına indirmiş durumda. YouTube, video kenarlıklarını köşeliden yuvarlağa çevirmiş ve griden ziyade tamamen kara olan bir karanlık temaya geçiş yapmış.YouTube’un normal tarayıcı sayfasında da değişiklikler var. Yukarıdaki arama butonu da artık köşeli olmaktan çıkıp bir kapsül şeklinde karşımıza çıkacak. YouTube’un beğeni, abone olma ve listeye ekleme gibi seçeneklerinin etrafı da kapsüllerle çevrilmiş.

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Merakla beklenen özellik Instagram Hikayeler’e geliyor! – Teknoloji

Merakla beklenen özellik Instagram Hikayeler’e geliyor! – Teknoloji

 Sosyal medya platformu Instagram, ‘hikayeler’ için kullanışlı bir değişikliğe gidiyor. Şirketten gelen açıklamaya göre, 15 saniye uzunluğundaki hikayelerin süresi artık 60 saniyeye uzayacak.Bu, hem dijital içerik oluşturucuların daha az hikaye yüklemesine ve izleyicilerin de daha az hikaye görmesine izin verecek.INSTAGRAM HİKAYE SÜRELERİ 60 SANİYEYE ÇIKIYORShiftDelete’in haberine göre; Instagram bir süre önce hikayelerin maksimum süresini artırma çalışmalarına başladığını duyurmuştu. Hatta Türkiye’deki kullanıcılarda test edilen bu özellik, “Daha uzun hikayelerle tanış” sloganıyla açılmıştı. Meta’nın onayladığı son değişiklik, 60 saniyeye kadar olacak şekilde hikaye yüklemeye izin verecek.Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Meta sözcüsü, Instagram’daki hikaye deneyimini geliştirmenin yolları üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Sözcünün açıklamasına göre, videolar artık otomatik olarak 15 saniyelik kliplere dönüştürülmek yerine 60 saniyeye kadar oynatılabilecek.Hikaye süresindeki bu değişiklik kullanıcılar tarafından uzun süredir bekleniyordu. 15 saniyelik kısıtlama, özellikle sosyal medya fenomenlerinin her gün onlarca hikaye yüklemesine yol açıyordu. İzleyiciler ise sürekli yeni hikayeye geçiş yapmak zorunda kalıyordu.REELS İÇİN DE DEĞİŞİKLİK YAPILMIŞTIPopüler sosyal medya platformu son zamanlarda video konusunda kritik değişikliklere gitti. Örneğin, Reels için 60 saniyelik video sınırı 90 saniyeye çıkarıldı. Ayrıca 15 dakikadan kısa olan videolar otomatik olarak Reels’e dönüştürülüyor.Instagram’ın genişleme aldığı tek konu Hikayeler değil. Şirket, Twitter’daki Retweet özelliğine benzer olacak olan şekilde gönderilerin yeniden paylaşmasını mümkün kılacak.

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Instagram, müstehcen fotoğraflar için filtre getiriyor! – Teknoloji

Instagram, müstehcen fotoğraflar için filtre getiriyor! – Teknoloji

Instagram, kullanıcıların özel mesaj yoluyla çıplak fotoğrafa maruz kalmalarını önlemek adına “müstehcen fotoğraf filtresi” özelliği için çalışmalara başladı.Meta, hala geliştirme aşamasında olan isteğe bağlı kullanıcı kontrollerinin, insanların çıplak fotoğraflardan ve diğer istenmeyen mesajlardan korunmalarına yardımcı olacağının altını çizdi.ShiftDelete sitesinin haberine göre, teknoloji devi bu kontrollerin kullanıcıların belirli kelimeleri içeren mesaj isteklerini otomatik olarak filtrelemesine olanak tanıyan “Gizlenen Sözcükler” özelliğine benzeyeceğini belirtti.Yazılım geliştirici Alessandro Paluzzi, Twitter üzerinden yeni özellik ile ilgili ekran görüntüsü paylaştı.Meta sözcüsü Liz Fernandez, “Bu yeni özelliklerin insanların gizliliğini korurken, aldıkları mesajlar üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlamak için uzmanlarla yakın bir şekilde çalışıyoruz” dedi.Önümüzdeki haftalarda yeni özelliği duyuracaklarını açıklayan Meta, geliştirilen teknolojinin üçüncü taraf kişi ve kurumlar tarafından görüntülenemeyeceğinin altını çizdi.KADINLAR ÇEVRİMİÇİ CİNSEL TACİZE UĞRUYORBunla birlikte geçen yıl Pew Araştırma Merkezi, 35 yaşın altındaki kadınların yüzde 33’ünün çevrimiçi olarak cinsel tacize uğradığını tespit eden bir rapor yayınladı.Durham Hukuk Fakültesi’nden görüntü temelli cinsel istismar uzmanı Profesör Clare McGlynn HuffPost’a “Bazıları öne çıkıp müstehcen fotoğrafların zararsız olduğunu söyleyecek. Yüz yüze olmadığı gerçeğini herkes tartışıyor ama cinsel suçları bu şekilde kategorize edemezsiniz. Cinsel suçların psikolojik zararları çok önemlidir ve farklı suç biçimleri farklı insanlar üzerinde aynı etkiye sahip olabilir” dedi.

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

İnegöl’de Teknoloji Festivaline 61 İlden Mucitler Katıldı

İnegöl’de Teknoloji Festivaline 61 İlden Mucitler Katıldı

Mobilya’nın ana vatanı İnegöl’de 3’üncü Ulusal Teknoloji Festivali 61 ilden 1500 yarışmacının katılımı ile başladı… Yarının mucitleri, teknoloji mühendisleri gençler 4 gün sürecek olan 3. İnegöl Ulusal Teknoloji Festivali’nde kendi geliştirdikleri teknoloji ürünlerini sergileme ve çeşitli yarışmalara katılma fırsatı buldu.

 

İnegöl Belediyesi’nin düzenlediği ve yerel yönetimler düzeyinde konsepti ile bir ilk olan “Ulusal Teknoloji Festivali” 3. kez start aldı. Teknolojinin kalbinin attığı festivalde aynı zamanda kariyer söyleşileri ve konserler de yer alıyor. 61 ilden 1500 yarışmacının katıldığı 3. İnegöl Ulusal Teknoloji Festivali, adeta mini bir Teknofest havasında gerçekleşiyor. İnegöl Teknoloji Festivalinin açılış kurdelesini İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, AK Parti Bursa Milletvekilleri Vildan Yılmaz Gürel ve Zafer Işık ile İnegöl Kaymakamı Eren Arslan birlikte kestiler…

 

İnegöl Teknoloji Festivali’nde 10 ayrı kategoride olmak üzere; Drone, Robot, Mini Roket, Model Uçak, Crawler, Eğitim Teknolojileri, Çevre ve Atık Yönetimi Teknolojileri, Hizmet Uygulamaları Teknolojileri, Turizm Teknolojileri ve Kağıt Uçak yarışmaları düzenlenecek. Ülkemizin yerli ve milli teknoloji hamlesi doğrultusunda organize edilen festivalde 125 bin TL ödül dağıtılacak aynı zamanda festival sahnesinde ilk gün Semicenk gençleri coştururken sırasıyla Resul Aydemir, Erdem Kınay ve İkilem İnegöllü gençlerle buluşacak.

 

3. İnegöl Ulusal Teknoloji Festivalinin ilk günü stant etkinlikleri, robot yarışmaları ve eğitim teknolojileri yarışmalarıyla başladı. İnegöl ve Bursa protokolünün katılım gösterdiği 3. İnegöl Ulusal Teknoloji Festivali açılışı video ve robot gösterileri ile başladı. İnegöl’de çok yetenekli gençler olduğuna dikkat çeken Başkan Taban, “Biliyorsunuz milli ve yerli teknoloji kavramını Sayın Cumhurbaşkanımız bizim gündemimize soktu. Bu manada şehrimizde çok yetenekli gençlerimiz olduğunu görüyoruz. Bu gençlerimiz bizlere ilham kaynağı oldu. Onlar için fırsat ve imkanlar verdiğimiz neler yapabileceklerini görüyoruz” dedi.

 

GENÇLERE 125 BİN TL ÖDÜL DAĞITILACAK

Festival kapsamında yapılacak yarışmalarda gençlere toplamda 125 bin TL ödül dağıtılacağını da ifade eden Başkan Taban, şöyle devam etti: “Pandemi sürecinde etkinliklerimize ara vermek durumunda kalmıştık. Ama 2019’da başladığımız ve bugün 3’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz festivalimizi 4 gün boyunca hep birlikte takip edeceğiz. 61 vilayetten 5 bin dolayında yarışma başvurusu yapıldı ve burada 1500 civarında yarışmacı bulunuyor.”

 

“İnegöl sanayisiyle, tarımıyla, turizmiyle kendisinden söz ettirirken, bugün artık teknoloji festivalleri icra eder hale dönüşüyoruz. Bunların her biri bir gayret ve çabadır. Ben emeği geçen arkadaşlarımıza, yarışmalara katılan gençlerimize, eğitimcilerimize teşekkür ediyorum”

 

GENÇLERİMİZE GÜVENİYOR VE DESTEKLİYORUZ

AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, törende gençlere hitaben bir konuşma yaptı. Milletvekili Gürel, “Belediyeler düzeyinde henüz bir emsali olmayan ancak şehrimizde 3’üncüsü gerçekleştirilen Ulusal Teknoloji Festivalinde göreceklerimiz, günümüzden ziyade geleceğimizden esintiler. Gençler siz; yeni Biruni’ler, yeni Ali Kuşçu’lar, yeni Cezeri’ler, yeni Selçuk Bayraktar’lar olacaksınız. Hepinize güveniyor ve destekliyoruz. Yılmadan, yorulmadan gayret etmeye, ülkemizi ait olduğu yere, zirveye çıkarmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

GELECEK ÇOK DAHA GÜZEL OLACAK

İnegöl Kaymakamı Eren Arslan ise “Burada olmak, bir belediyenin böyle vizyoner bir projesinin içinde olmak benim içinde bir gurur vesilesi. Ülkemizde son yıllarda teknoloji alanında milli ve yerli üretime yapılan yatırımların sonuçlarını her alanda görüyoruz. Bunu gençlerimiz fırsat verildiğinde her alanda ispat ettiler bugüne kadar. Burada da ülkemizin dört bir yanından bu heyecanı hisseden, çalışan, gayret gösteren gençlerimiz burada. Sizleri hem bu güzel etkinlikte ağırlamaktan İnegöl’ümüzde misafir etmekten büyük mutluluk duyuyorum” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Satürn’ün halkalarının sırrı çözüldü – Teknoloji

Satürn’ün halkalarının sırrı çözüldü – Teknoloji

Güneş sisteminde, bilim insanlarının hala çözemediği sayısız bilmece var. Bunlardan biri ise Satürn’deki halkaların nasıl oluştuğu sorusu.ABD’de bilim insanları, Cassini görevinin uçuş verilerini ve elde edilen detayları inceledi ve Satürn’ün halkalarıyla ilgili bir sonuca vardı.DOĞAL UYDUMassachusetts Teknoloji Enstitüsü ve California Santa Cruz Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, bu halkaların sebebinin bir ay (Satürn’ün bir doğal uydusu) olabileceğini söylüyor.Verileri inceleyen bilim insanları, Satürn’ün halkalarının Satürn’e ait bir uydunun ölümüyle oluşmuş olabileceğini söylüyor.
HALKALARIN NEDENİ BİR AYBilim insanları ve astrofizikçiler, Satürn’ün halkalarının geçmişte bu kadar belirgin olmadığını, 100 ve 200 milyon yıl önce Satürn’ün bir ayının Satürn’ün yer çekiminden uzaklaştığını ve bu halkalara sebebiyet verdiğini duyurdu.Bilim insanları, Chrysalis adını verdikleri uydunun ve diğer ayların da milyarlarca yıl boyunca gezegenin yörüngesinde bulunduğunu açıkladı.Eğer Satürn’ün halkalarının sebebi bu çıkarsa, bu halkaların neden bu kadar genç olduğu da anlaşılmış olacak.

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

WhatsApp, Anket özelliğini test etmeye başladı – Teknoloji

WhatsApp, Anket özelliğini test etmeye başladı – Teknoloji

Meta çatısı altında bulunan WhatsApp, yeni özellikler için çalışmalara devam ediyor. WhatsApp, grup sohbetlerine getireceği yeni özellikle, bazı durumlarda yaşanan uzun mesaj trafiklerini de azaltabilir.WhatsApp ile ilgili son haberleri ve gelişmeleri paylaşan WABetaInfo’ya göre, uygulamaya bir anket özelliği gelecek. Yeni özelliğin, yakında Android sürümünde kullanıma sunulacağı belirtiliyor.Sohbet penceresinin eklenti özelliğinden erişilecek ankete, 12 adede kadar seçenek eklenebilir.HENÜZ KULLANICILARA SUNULMADIWABetaInfo, özellik geliştirilme aşamasında olduğu için henüz kullanıcılara sunulmadığını aktardı: “Anket oluşturma özelliği geliştirilme aşamasındadır, bu yüzden ne zaman yayınlanacağını bilmiyoruz.”Ayrıca öncelikle grup sohbetleri için tasarlandığı ve bire bir sohbetlerde kullanılıp kullanılmayacağının belirsiz olduğunu da ekledi.Bu yılın başlarında bir Facebook duyurusunda Meta CEO’su Mark Zuckerberg yapılan yeniliklerle ilgili şunları söylemişti: “Gizlilik ve güvenliğe odaklanarak WhatsApp ve Messenger’a görüntülü sohbetler, sesli mesajlar, hikayeler, ticaret, ödemeler ve daha fazlasını ekledik. Bugünkü lansmanla bunu daha da ileriye götürüyoruz ve insanların yalnızca yakın arkadaşlar ve kişilerle değil, aynı zamanda tüm farklı topluluklarla da iletişim kurmalarını sağlıyoruz.”

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com