()

Kripto para madenciliği dünyanın gündeminde olan ve herkesin ilgisini çeken bir konu haline geldi. Dünyanın birçok yerinde hem kurumsal hem de bireysel olarak gerçekleştirilen kripto para madenciliğinde ilginç olaylar da yaşanıyor.

Malezya’da yaşanan olayda Miri kentinde düzenlenen polis baskınında ele geçirilen ve Bitcoin madenciliğinde kullanılan 1.069 adet cihaz imha edildi. İmha yöntemi ise oldukça ilginç: Polis merkezinin bahçesinde silindirle üzerlerinden geçildi. Cihazların değerinin 1.25 milyon dolar olduğu açıklandı.

Öte yandan olayla ilgili olarak açıklama yapan polis yetkilileri cihazların 2 milyon dolar değerinde kaçak elektrik kullandığını belirtti. Olayla ilgili olarak tutuklanan 8 kişiden altısının 6 ay hapis ve para cezasına çarptırıldığı açıklandı.

Madencilik cihazlarının imha görüntüleri ise kamuoyu ile paylaşıldı:

Malezya’da Bitcoin madenciliği popüler bir faaliyet. Sürekli baskın yapan polis ise madencilere göz açtırmıyor. Ancak cihazların neden imha edildiği ve neden devlete bir katkı sağlamak için satılmadığı ya da kullanılmadığı konusunda bir bilgi verilmedi.

Kripto para madenciliği ciddi anlamda enerji tüketimi gerektiren bir faaliyet. Özel cihazlarla ya da güçlü ekran kartlarına sahip bilgisayarlarla yapılan kripto para madenciliğinde en önemli sarfiyat elektrik. Günümüzde en popüler kripto para birimi Bitcoin olsa da Ethereum ve benzeri binlerce farklı para birimi bulunuyor. Madencilik ise bu para birimlerini üretmek ya da işlemleri onaylamak için kullanılan genel bir tabir. Ülkemizde de popüler olan kripto para madenciliği yüzünden dünya çapında ekran kartı tedariğinde sıkıntı yaşanıyor ve ekran kartı fiyatları çok yüksek noktalarda seyrediyor. 


Haber Kaynağı www.teknolojioku.com

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın.

Ortalama Puanı / 5. Oy Sayısı:

Şu ana kadar oylanmamış! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

As you found this post useful...

Bizi Sosyal Medyada da Takip Edin.

Bir Cevap Yazın

All rights reserved 1CONN Creative.

%d blogcu bunu beğendi: