()

Youtube da dahil olmak üzere çeşitli platformlarda kullanıcıların içerikleri değerlendirmesi ve fikirlerini ifade etmesi için bazı seçenekler mevcut. Bunlardan en dikkat çekeni şüphesiz ”beğen” veya ”beğenmeme” sayıları olarak öne çıkarken, YouTube’un bu seçeneklerden birini gizlemeyi planladığı ortaya çıktı.

Uzun süredir YouTube’un ”beğenmeme” sayılarını gizleyeceği yönünde çeşitli iddialar vardı. Hatta şirket geçtiğimiz aylarda bir test süreci başlatmış, tepkilerin artmasının ardından bu süreç rafa kaldırılmıştı. Ancak bazı kullanıcıların beğenmeme sayılarının yeniden gözükmediğini rapor etmeye başlaması, şirketin bu konuda yeni bir hamle yaptığını ortaya çıkardı.

Mozilla, YouTube algoritmasının ‘sakıncalı’ yanını ortaya çıkardı

Mozilla, YouTube algoritmasının ‘sakıncalı’ yanını ortaya çıkardı

Mozilla’nın 10 aylık bir araştırmasına göre YouTube algoritması sakıncalı videoları kullanıcılara önermeye devam ediyor.

Web sürümününe giriş yapan kullanıcılar fark etti

Son dönemde YouTube web sürümüne giriş yapan kullanıcılar, bazı videoların beğenmeme sayısının gizlendiğini fark etti. Şu an için mobil platformlarda böyle bir durum ortaya çıkmazken, önümüzdeki günlerde bu platformlarda da beğenmeme sayılarının gizleneceği belirtiliyor.

YouTube’un bu hamlesinin ardından çeşitli iddialar ortaya çıktı. Hatırlanacağı üzere şirketin 2018 yılında yayınladığı Rewind, en çok dislike alan video rekorunu kırmıştı. 2,9 milyon beğeniye karşı 19 milyon da beğenmeme alan videoya ciddi sayıda olumsuz yorum gelmişti. Bunun yanı sıra yayınlanan diğer Rewind videoları da ciddi derecede tepki görerek dislike sayılarında şirketi fazlası ile üzmüştü. Şirketin bu nedenle beğenmeme sayılarını gizlemek istediği ifade edilirken, 2018 Rewind videosunun dislike sayıları ise şimdiden gizlendi.

Ancak gelen bilgilere göre şirketin siber zorbalığı bitirmek ve kanal sahiplerini çevrimiçi trollerden oluşan bir topluluklardan korumak amacı ile böyle bir hamle yaptığı ifade ediliyor. Şu an için YouTube’dan konu ile ilgili açıklama gelmezken, önümüzdeki günlerde beğenmeme sayılarının tamamen gizleneceği belirtiliyor.

Beğenmeme butonu, belki de bir fikri çevrimiçi olarak iletmenin en basit yollarından biridir. Hatta öyle ki diğer platformlar da buna benzer çeşitli işlevleri kullanıcılara sunmaya başladılar. İster Facebook’un kızgın emojisi, ister Reddit’in olumsuz oylama işlevi olsun, ” beğen ” ve ” beğenme ” butonları da YouTube’un içeriklerinde kullanıcı etkileşimini ve izlenimlerini iletmenin etkili ve sözsüz bir yoludur.


Haber Kaynağı shiftdelete.net

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın.

Ortalama Puanı / 5. Oy Sayısı:

Şu ana kadar oylanmamış! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

As you found this post useful...

Bizi Sosyal Medyada da Takip Edin.

Bir Cevap Yazın

All rights reserved 1CONN Creative.

%d blogcu bunu beğendi: