()

İnternetin hızına ayak uydurmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Neredeyse her gün farlı bir sosyal medya ve dijital içerik platformu ortaya çıkarken, takip etmek zorlaşıyor. Her ne kadar bunların büyük bir kısmı kimse fark etmese de bazıları yeni özelliklerle dikkat çekmeyi başarıyor. Ancak ister büyük bir platform olsun ister küçük, taklitten kaçış yok.

Geçmişte büyük sosyal medya platformlarının birbirlerinden özellik aldığını duymuştuk. Bunun en net örneği ise neredeyse her platform için çıkış yapan “hikayeler” özelliği. İlk olarak bir Snapchat imzası olarak karşımıza çıkan özellik, zaman içerisinde tüm Facebook uygulamalarına geldi. Şimdi ise YouTube, Facebook‘un izinden giderek Twitch‘in üç özelliğini kopyaladı.

TikTok rakibi: YouTube Shorts kullanım alanını genişletti!

TikTok rakibi: YouTube Shorts kullanım alanını genişletti!

15 saniyelik kısa video paylaşımına izin veren YouTube Shorts bugünden itibaren aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere açıldı.

YouTube canlı yayın için yeni özellikler kazandı

YouTube, bugün canlı yayın yapan içerik üreticiler için platforma üç yeni özellik ekliyor. Bunlardan ilki ve en dikkat çekeni yayının sohbet (chat) kısmı için gelen yenilik. Bildiğiniz üzere Twitch, uzun zamandır yayın sohbetini kısıtlayabileceğini çeşitli ayarlara sahip. YouTube’da bu özelliği alarak canlı yayınlarda daha rahat bir denetime olanak sağlayacak. Artık sohbet kısmı yalnızca abonelerle sınırlanabilecek.

YouTubeGelecek anket özelliğinin kullanımı

Bir başka önemli yenilik ise klip alma özelliği. Yine Twitch‘in sevilen özelliği olan klipler, izleyicilerin yayından belirli anları yakalamalarına izin veriyor. Böylelikle ortaya oldukça komik ve eğlenceli anlar çıkarken, viral olma potansiyeline sahip içerikler oluşuyor. Özellik şu an için sadece 1000 aboneli YouTube kanallarına açık. Ancak kısa süre içerisinde tüm kanallara gelmesi bekleniyor.

Üçüncü ve son özellik ise anket sistemi. Bildiğiniz üzere canlı yayınlar seyirciye istediğini vermek üzerine kurulu sistemlerdir. Bu nedenle yayıncının birebir iletişimde kalması oldukça önemli. Twitch‘deki anket sistemini platforma getiren YouTube, izleyicilerle daha iyi etkileşim kurulmasını hedefliyor. Bir sonraki hamlenin ne olacağına karar vermek için birebir olan anketler, seyirciyi yayına bağlamanın basit ama etkili bir yolu.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? YouTube ve Twitch‘in bu özellikler iki platform arasında soruna neden olur mu? Görülerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


Haber Kaynağı shiftdelete.net

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın.

Ortalama Puanı / 5. Oy Sayısı:

Şu ana kadar oylanmamış! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

As you found this post useful...

Bizi Sosyal Medyada da Takip Edin.

Bir Cevap Yazın

All rights reserved 1CONN Creative.

%d blogcu bunu beğendi: