1CONN Creative – Web Tasarım ve Sosyal Medya Ajansı
NFT’nin Türkçesi nedir? NFT’nin Türkçe karşılığı belli oldu! – Teknoloji – Ulusal24.com

NFT’nin Türkçesi nedir? NFT’nin Türkçe karşılığı belli oldu! – Teknoloji – Ulusal24.com

Son zamanların en popüler kripto para fenomeni haline gelen NFT’ler Türkiye’de de giderek yaygınlaşıyor. Yüksek satış rakamlarıyla gündeme gelen NFT’nin Türkçesi belirlendi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, NFT’nin Türkçe karşılığının ‘Nitelikli Fikri Tapu’ olarak belirlendiğini açıkladı.

NFT NEDİR?
En yalın anlatımla NFT’ler dijital sanat eserlerini ve koleksiyon ürünlerini tescil edilebilir ve satılabilir varlıklar haline getiren dijital sertifika anlamına geliyor.

İngilizce adıyla (N)on-(F)ungible (T)okens veya kısa adıyla NFT’ler “Takas Edilemez Jetonlar”

NFT’ler, bitcoin ve ethereum gibi kripto paraları destekleyen veritabanı olan blok zinciri (blockchain) teknolojisini kullanıyor.

Bitcoin veya ethereum gibi kripto paralar NFT’lerden farklı olarak tıpkı günlük hayatımızda kullandığımız banknotlar gibi birbirleri ile takas edilebiliyor.

Örneğin, 100TL değerinde bir banknotu iki adet 50TL’lik bir banknotla değiştirsek bile değerinde herhangi bir değişiklik olmaz. Bu yönüyle kripto paralar da tıpkı banknotlar gibi ekonomide “takas edilebilir” varlıklar olarak öne çıkıyor. 

Ancak bazı varlıklar sahip oldukları kendilerine özgü nitelikleri nedeniyle eşsiz ve bu özellikleri onları “takas edilemez” bir başka deyişle değiştirilemez varlıklar yapıyor. 

Haber Kaynağı www.ulusal24.com

Bir Cevap Yazın